aöf sınavlarında kolay yoldan başarıya ulaşın…

AÖF de başarılı olmak için belli başlı yöntemler vardır. Bizler fotokopial ekibi olarak başarıya giden yolu şu şekilde sayabiliriz.

*Başarılı olmak için en iyi çalışma yöntemi sık sık ama kısa ve öz çalışmaktır. Sıkıldığınız zaman ara verin kafanızı dinleyince derse geri dönmek en iyi ders çalışma yöntemidir. Dikkatiniz dağıldığı an hemen masa başından kalkın beyninizi dinlendirin.

* Anlamak, bir soruyu yapmanın yarısıdır.” derler. Test sorularının çözümünde dikkat edeceğiniz en önemli nokta, yöneltilen soruyu (soru kökünü) iyi okumak ve neyin sorulduğunu iyi anlamaktır.

* Vereceğiniz yanıttan emin olmadığınız soruları da hemen işaretlemeyin; ikinci tura bırakın. O soruda daha fazla zaman kaybetmemek için daha sonraki soruya geçin.

*İkinci tura bıraktığınız soruların çözümünde doğru yanıta ulaşmak için kesinlikle yanıt olmayacağına inandığınız seçenekleri eleyerek doğruyu bulmaya çalışın.

* Hiçbir zaman sorulara rast gele yanıt vermeyin. Hiç kimse kalan soruların yanıtlarını rast gele atarak başarılı olamaz.

*Sorulara ön yargılı yaklaşmayın. “Ben bu soruyu yapamam.” Ya da “Bu soru çok zor; üzerinde durmaya değmez.” gibi cesaretinizi kırıcı davranışlardan kaçının. Diğer yandan “Canım bu da sorulur mu? Ben bunu hemen yaparım.” diyerek soruları hafife de almayın. Her iki tavır da yanlıştır.

*Başaracağınıza inanın. Eğer buna inanmazsanız başarılı olamazsınız. Çalışıyorsanız, kendinize güveniyorsanız, öğrenme gücünüzü biliyorsanız neden başarılı olmayacaksınız. Herkes harcadığı emeğin karşılığında mutlaka bir şeyler elde edecektir.

*Sınavlar, bir kişilik testi değildir; sadece öğrendiğiniz ya da öğrenemediğiniz bilgileri ölçmeye yarar. Bu nedenle sınav sonuçlarını abartmayın. Sonuçlar ne olursa olsun onu doğal karşılamayı öğrenin.
*Başarılı olduğunuzda sakın şımarmayın; iyi geçmeyen bir sınav sonunda ise kesinlikle umudunuzu yitirmeyin. Ama her başarısızlıktan kesinlikle bir ders çıkarmayı da alışkanlık haline getirin. Çünkü gerçek sınavdan önce gireceğiniz sınavların hepsi adı üstünde denemedir.

*Her sınavdan sonra kesinlikle bir değerlendirme yapın! Yanlış yanıtladığınız soruları önemseyin. Sınavlarda asıl amacın sizin eksikliklerinizi bulmak olduğunu her sınavın bu eksikleri görme fırsatı verdiğini düşünün.

*Yanlış soruları niçin yanlış yaptığınızı araştırın. Bir daha benzer bir soruyla tekrar karşılaştığınızda yine yanlış yapmamak için konuyu tekrar edin, öğretmenlerinize sorun ve mutlaka öğrenin.

*Yanlışlarınıza üzülmeyin; ama aynı yanlışı bir daha yapmamak için yanlış yaptığınız soruyu mutlaka öğreninceye kadar denetleyin. Her testin, her sınavın sonunda bilemediğiniz sorularla daha çok ilgilenin. Böylece giderek daha az yanlış yaptığınızı göreceksiniz.

*Soruları sadece bakarak yapmaya çalışmayın. Matematiksel işlemleri sadece zihinsel yolla yapmayın. Çözüm sırasında aklınızla düşünürken kaleminizi de birlikte kullanın. Bu bir yardımlaşmadır.

* Bir soruyu seyrederek anlamanız daha zor olabilir. Aklınızı, gözünüzü ve kaleminizi birlikte kullanın. Böylece soruyu hem daha kolay anlayacak hem de daha kolay çözeceksiniz.

*Kendinizi kimseyle karşılaştırmayın. Çünkü herkesin özellikleri, öğrenme gücü, olanakları ve ortamı farklıdır. Herkes ayrı bir insandır, elbette farklılıklar olacaktır.

*Başarıyı da başarısızlığı da abartmayın. Bir sınavda başarılı olmak ya da bir dersten başarısız olmak hiçbir zaman hayattaki başarının ölçüsü olamaz. Önünüzde gireceğiniz daha pek çok sınavlar bulunduğunu unutmayın.

*Sınavlar bir yarışma değildir. Kimseyle yarışmayın. Ama kendinizi daha da geliştirerek her sınavda kendinizle yarışın. Sınav hazırlığını bir gerginlik ve stres haline getirmeyin; bunu olağan ve zevkle yaptığınız bir öğrenme süreci olarak görün. Kendinizi aştığınızda, attığınız her adım zaten sizi başarıya ulaştıracaktır.

*Buradaki açıklamaları her sınavdan önce mutlaka bir kaç kere okuyun; anladıklarınızı sınav sırasında uygulamayı öğrenin. Çünkü sadece bir kere okuyup geçerseniz, okuduklarınız kalıcı olmaz; davranış değişikliği kazanmakta zorlanırsınız

* AÖF okuyorsanız sınav da başarılı olmanın en önemli yolu dersinize ait olan geçmiş yıllarda ki çıkmış sorulardır. Hem soru Tipini öğrenmek açısından hemde hangi tarz soru çıktığını öğrenmenin en kısa yolu çıkmış sorulardır her sınavdan önce kesinlikle bir göz geçirilmelidir.

*Bütün öğrenci ar

*Bu yazı sizlere AÖF sınavından önce yararlı olacaktır. Teknikleri iyi kavramak için her sınavdan önce bunlara bir kere daha göz atın. Göreceksiniz bu yöntemler hem size daha fazla puan getirecek hem de kendinize olan güveni artıracak.

kadaşlarımıza Fotokopial.com  olarak başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>