ÖSYS sınavında AÖF'yi kazanan öğrenciler için tüyolar.

ÖSYS sınavında AÖF’yi kazanan öğrenciler için tüyolar.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine ait bölümleri yeni kazanan öğrencileri tebrik ederiz. Öncelikle bilmeniz gereken açıköğretimin bir dünya üniversitesi olduğu ve aöf diplomasının örgün eğitim diplomasından farksız olduğudur.

Bu kısa bilgiden sonra konumuza gelelim. Peki şimdi ne olacak? Açıköğretimi kazandıktan sonra yapılacak ilk iş kayıttır. Hepinizin bildiği üzere açıköğretim fakültesinde ders kayıtları 2-17 eylül 2013 tarihleri arasında yapılıyor. Ama sakın son 3 güne bırakmayın. Son üç gün hem çok yoğun olur, hem de mazeretli kayıtlar yapılır. Yani bir mazeretiniz olmalı. Ders kayıtları için Vakıfbankasında açılan hesaba 205 TL yatırdıktan sonra internetten ders kaydınızı yapabilirsiniz. Bundan sonra aöf bürolarının yolunu tutabilirsiniz. Aöf büroları önünde dezaten hazır 1-2 tlye ders kaydınızı yapacak kişiler bulabilirsiniz. Aöf kayıt işleminden sonra size ders kitaplarınız da dağıtılır.

Ders kitaplarınız her ne kadar pek kullanılmasa da sınavlar için birincil kaynak niteliğinde olduğunu unutmayın. Özellikle kitap içinde vurgu yapılan noktalar ile kitap sonundaki sınama testlerini sınava girmeden mutlaka çözün.  Ayrıca kitap aralarındaki sıra sizde sorularını mutlaka gözden geçirin. Çünkü bunlar sınavda birebir soru olarak karşımıza çıkıyor. Aöf her yılda 2 dönem (güz ve bahar) ve her dönemde 2 sınav (ara sınav ve final) yapılır.

Güz dönemi ara sınavı Ocak ayının ilk haftalarında yapılmakta olup, final sınavı şubatın 2. haftasındadır. Yani arada 40 gün gibi bir süre var. Açıköğretimde not değerlendirme sistemi çan eğrisi tabir edilen bir sistemdir. ve genel anlamıyla sınıf ortalamasının üstünde alan öğrenci geçer, altında kalan öğrenci kalır. Yani bir dersten 35 genel not ortalaması ile geçebilmeniz mümkün.

Bunun dışında okulu bitirmenize bir ders kaldıysa ağustos ayında yapılan tek ders sınavına katılabilir,  bir ders için bir sene beklemezsiniz.

Açıköğretimde yanlış sorular doğruları götürmez. bu yüzden sakın sınavlarda boş cevap bırakmayın…

Ayrıca açıköğretim öğrencilerinin vazgeçilmezi olan bir husus ta aöf çıkmış sorular. Açıköğretim fakültesi 2011-2012 yılları arasında kredili sisteme geçerek sisteminde büyük bir değişiklik yapmış ve örgün eğitim sistemine benzer bir sistem yerleştirmiştir. Bu yüzden Bölümünüzün kredili sisteme geçtiği yıldan itibaren bu yıla kadar olan tüm çıkmış sorularını mutlaka bulun ve sınava girmeden gözden geçirin. Bu sizin için vazgeçilmez bir kaynaktır. Çünkü bu sorular şıkların yeri bile değiştirilmeden tekrar sorulabilmektedir.

Bu soruları dilerseniz fotokopi satış sitelerinden çok uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

şimdiden ÖSYS ile açıköğretimi kazanmış tüm öğrencilere açıköğretim sınavlarında başarılar dileriz.

fotokopial.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>